Gelin Tartışalım: “Sevgi Diliniz Gerçekten Önemli mi?”

Bu gönderi bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir ve Corporette® bu gönderideki bağlantılar aracılığıyla yapılan satın alma işlemlerinden komisyon kazanabilir. Bir Amazon Gelir Ortağı olarak, uygun satın alımlardan kazanıyorum.

Yıllar boyunca okuyucular yorumlarda sevgi dillerini tartıştığında kesinlikle bir bölünme gördük. Bunlardan bahsedenlerin çoğu, birbirlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için bu kavramı bir ilişki içinde kullanmayı tavsiye ediyor. Bazıları ise beş sevgi dili kavramının kökeninin şüpheli olduğunu veya ilişkilerde silah olarak kullanılabileceğini söylüyor.

A Washington Post hikaye [gift link] Bu haftanın Beyin Önemlidir sütununda dikkat çekici bir başlık var: “'Sevgi diliniz' gerçekten önemli mi? Bilim insanları şüpheci.” Bir sinir bilimci ve bilim gazetecisi tarafından yazılmıştır, dolayısıyla konuyla ilgili çoğu makaleden kesinlikle daha fazla gerçek odaklıdır.

Öyleyse tartışalım! (Daha önce hediye verme bağlamında soranlarla tahmin edenlerin yanı sıra genel olarak ilişkiler, flört, evlilik ve boşanma bağlamında konuşmuştuk ama dilleri asla sevmemiştik.)

Öncelikle herkesin sevgi dilleri felsefesine aşina olmaması durumunda, işte bir özet. Yıllarca çiftlere danışmanlık yapan (bir terapist olarak olmasa da) Baptist papaz Gary Chapman şunları yayınladı: 5 Sevgi Dili: Kalıcı Sevginin Sırrı 1992'de 20 milyondan fazla kopya sattı.

Chapman, her birimizin birincil ve ikincil bir sevgi diline sahip olduğunu ve eşlerin birbirlerinin dillerini öğrenmeleri ve buna göre hareket etmeleri gerektiğini yazdı. (Eğer ilgileniyorsanız, işte sınav sizinkini keşfetmek için.)

İşte ondan bir alıntı Washington Post hikaye:

Bu ay dergide bir makale yayınlandı. Psikoloji Biliminde Güncel Yönelimler bilimsel literatürü gözden geçirdi ve sevgi dilleriyle ilgili temel varsayımların ampirik kanıtlarla desteklenmeyen sallantılı bir zemine dayandığı sonucuna vardı.

Makale, araştırmacıların bulgularını paylaşıyor: (1) “İnsanların gerçekte bir birincil sevgi dili yoktur.” (2) “Beşten fazla sevgi dili vardır.” (3) “Aynı sevgi dilini paylaşmak ilişkinizi geliştirmeyebilir.” (Not: Kitap, birbirlerinin sevgi dilini tanımlamayı ve bu dili “konuşmayı” öğrenmeyi vurguluyor; eşlerin bu dili paylaşması gerekmiyor.)

Aşağıda birkaç alıntı daha var:

Sevgi dili tavsiyesiyle ilgili temel endişelerden biri, bunun mutsuz partnerin ortak bir zemin bulmak yerine değişmesini veya kendi ihtiyaçlarından ödün vermesini önermek olarak yorumlanabilmesidir.

* * *

Bilimsel ilişki araştırmasının öncülerinden biri olan John Gottman, partnerinizin sevgi dilini öğrenmenin ilişki mutluluğunun anahtarı olduğuna da şüpheyle yaklaşıyor. “Genel sonucum, bu boyutların kavramsal olarak çok farklı olmadığı ve evlilik mutluluğu ve cinsel tatmindeki çeşitliliği açıklamak açısından çok önemli olmadığı yönünde.”

* * *

[Psychologist Emily] Impett, sevgi dillerine meydan okuyan araştırmanın “eşler arasında her türlü ihtiyacın önemi hakkında konuşmalar başlatabileceğini, belki de insanların ilişkilerde sahip olduğu başka kendine özgü ihtiyaçların varlığına dair sohbeti başlatabileceğini” umduğunu söyledi.

Okuyucular, söyleyin! Sevgi dilleri kavramının ilişkilerde faydalı olabileceğini düşünüyor musunuz? Sizinkini geliştirdi mi? Kitabı okudun mu?

Stok fotoğrafı Stencil aracılığıyla.Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

WhatsApp Destek Hattı

× Satış Temsilcisi