Hazırlıksız Çalışanlar, İşe Alım ve Mentorluk: Hadi Tartışalım!

Bu gönderi bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir ve Corporette® bu gönderideki bağlantılar aracılığıyla yapılan satın alma işlemlerinden komisyon kazanabilir. Bir Amazon Gelir Ortağı olarak, uygun satın alımlardan kazanıyorum.

İşte bugün için oldukça geniş bir açık uçlu soru: Şirketinizdeki veya firmanızdaki yeni çalışanların önceki yıllara göre daha az hazırlıklı olduğunu düşünüyor musunuz? Ofisiniz çok sayıda WFH gününe izin veriyorsa, 2024'te işe alım nasıl görünüyor ve mentorluk nasıl görünüyor? Şirketinizde hangi şeyler çalışıyor ve hangileri gerçekten ama gerçekten çalışmıyor?

Geçtiğimiz 12-16 ayda bununla ilgili tonlarca makale yazıldı. Göre WSJ (hediye linki):

Eksiklikler, kasada nasıl değişiklik yapılacağı da dahil olmak üzere genel bilgiden, başkalarıyla çalışma gibi sosyal becerilere kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. İşverenler aday aramak için daha fazla zaman ve kaynak harcıyor ve genellikle işe alırken beklentileri düşürüyor. Daha sonra yeni çalışanların temel beceri eksikliklerini gidermek için milyonlar harcıyorlar.

Bu düşünce, en son Corporette anketindeki* birkaç yanıtla da tekrarlandı; bazı kişiler şöyle yorum yaptı:

  • Kıdemsiz ortaklar profesyonel olmaya ne yazık ki hazırlıksızlar. İş ahlakı ciddi biçimde değişti.
  • Görünen o ki, genç çalışanlarımızın giderek daha azının mesleki ortamlar veya stajlar dışında herhangi bir iş deneyimi var ve bu da onları gerçek dünyayla bağlarını kopartıyor.
  • Yeni işe alınanlar ekiplerle çalışmaya daha az hazırlıklı görünüyor.

Açıkçası şirketlerin bu sorunu çözmeye çalışmasının en büyük yollarından biri, çalışanları ofise dönmeye zorlamak… ancak bu pek popüler değil. Bu da şu soruyu akla getiriyor: Şirketinizde işe alım süreci nasıl değişti? nasıl mentorluk değişti mi? İster üst düzey bir yönetici olun ister okulu yeni bitirmiş yeni bir çalışan olun, düşüncelerinizi duymak isterim…

Okuyucular, şirketlerinizde neler görüyorsunuz? Yeni çalışanların önceki yıllara göre daha az hazırlıklı olduğunu mu düşünüyorsunuz? (Yoksa bu sadece kuşaksal bir sorun mu ve bir “öğrenme kaybı”/pandemi sorunu değil mi?) Bunun daha iyi bir katılım ve daha iyi mentorluğun düzeltebileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

* Hala Corporette anketini inceliyorum ancak yakın zamanda bazı bilgileri paylaşmayı umuyorum. Kazananlar Aralık ayında tekrar seçildi ve hepsi hediye kartlarını kabul etti; B, K ve K'yı tebrik ederiz!

Stok fotoğrafı Stencil aracılığıyla.Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

WhatsApp Destek Hattı

× Satış Temsilcisi