Çağlar Boyunca Kirpik Trendlerini Bilin

Yüzyıllar boyunca kadınlar, sadece bir partneri cezbetmek için değil, aynı zamanda dini, statü ve sağlık nedenleriyle de doğal güzelliklerini geliştirmenin yollarını aradılar. Bu uygulamalardan bazıları İncil’deki yöntemlerden çok fazla değişmemişken, diğer boz uygulamalar çok şükür geçmişte kaldı.

Günümüzde, temel öğe şık şerit kirpikler dünya çapında ünlülerin ve modacıların yüzlerini süslüyor. Ama kirpiklerimizi uzatma ve kalınlaştırma saplantısı nereden geliyor?

Tarih boyunca kirpik trendlerinin zaman çizelgesini ve kadınların neden kirpiklerini değiştirmeye bu kadar çekildiğini keşfediyoruz.

Antik Roma

Romalılardan önce, hem kadınlar hem de erkekler makyaj yapıyordu, ancak kirpiklerin kendilerine odaklanılmadı.

Aslında, Yaşlı Plinius’a kadar kirpiklerin görünümü hakkında çok az şey düşünülmüştü.

Plinius, aşırı seksin kirpiklerin dökülmesine neden olduğunu vaaz etti. Şimdi bunun böyle olmadığını biliyoruz ama o devirde insanlar büyüklerinin hocalarını dinlemeye şartlanmışlardı.

İffetlerini kanıtlamak isteyen kadınlar ya da aldatıcı talipler, başkalarını saf olduklarına inandırmak için ilkel yöntemler kullanırlardı.

Alt ve üst kirpiği koyulaştırmak ve kalınlaştırmak için alabalık ve safran uygulandı.

Kaynak: .vogue.in

Elizabethliler

Elizabeth dönemi, Kraliçe I. Elizabeth’in stillerini kopyalamakla ilgiliydi. Kraliyet, zamanın tek gerçek ‘ünlüleri’ydi ve portrelerini kitleler arasında paylaşabildiğimiz seçkin birkaç kişiden bazılarıydı.

Kadınlar, Elizabeth’in görünüşünü taklit etmek için, saçlarını safran ve kimyon tohumlarıyla boyamaktan, sirke karıştırmaya ve soluk ten rengine ulaşmak için aşırı önlemlere gittiler.

Bu kurşun bazlı fondöten genellikle kadınların gözbebeklerinden, burunlarından ve ağızlarından kan kaybından ölmesine neden oldu, ancak başkalarını caydırmadı.

Kohl, daha koyu kirpikler için hala tercih edilen seçimdi, Elizabeth’in kendisinin büyük olasılıkla kırmızı kirpikleri olmasına rağmen, mahkeme hanımlarının koyu gölgeyi tercih ettiği görülüyordu.

Victorialılar

Victorialılar, grizzly uygulamaları için rezildir ve kirpikler istisna değildir. Kadınlar, mümkün olan en uzun kirpiklere sahip olmaya çalıştılar ve rimel metası olmadan, çırpınan bir hayran elde etmek için ürkütücü yöntemlere yöneldiler.

Bu, ilk kirpik uzatma olarak görülebilir, ancak bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz rahatlatıcı tedavi değil.

İnsan saçı özenle doğru uzunlukta kesilmiş ve üst göz kapağına yapıştırılmıştır. Ancak o zamanlar kirpik yapıştırıcısı mevcut değildi, bu yüzden doğal olarak bu, üst göz kapağından küçük, son derece keskin iğnelerle dikildi.

Gerçek Viktorya dönemi tarzında, epidermise kokain sürülerek hastalara bir çeşit uyuşturma sağlandı.

Neyse ki, bu uygulama kısa ömürlü oldu Fransız parfümeri Eugène Rimmel, petrol jölesi ve kömür tozunu karıştırarak piyasada bulunan ilk maskarayı yarattı.

Bu son derece popülerdi ve takma kirpiklerin yarattığı iğnelere son verdi.

Kirpik Trendleri

Kaynak: all4women.co.za

Art Deco Dram

1902, takma kirpikler için ilk patenti gördü, ancak 1916’ya kadar kitleler arasında popüler olmadılar.

Hollywood yönetmeni DW Griffith, başrol oyuncusu Seena Owen’dan filmde ‘yanağını fırçalayan’ kirpiklere sahip olmasını istedi. ‘Hoşgörüsüzlük’.

Kadınlar, Owen’ın ikonik görünümünü denemek ve kopyalamak için kendi sahte çiftlerini satın almak için kimyagerlere akın etti. Bunlar ince bir gazlı bezle dokunmuş insan saçından yapılmıştır.

Çok az kadın Owen gibi tam görünümü elde edebildi ve muhtemelen en iyisiydi, Owen’ın göz kapaklarında o kadar çok yapıştırıcı kullanıldığı ve bunun bir reaksiyona neden olduğu ve gözlerinin şişip kapandığı bildirildi.

Ancak Griffith endişelenmedi, zaten onun sahnelerini çekti ve seçimleriyle yeni bir Batı moda akımına neden oldu.

Kirpik Trendleri

Kaynak: lorealparisusa.com

Savaş Zamanı Güzelleri

İkinci Dünya Savaşı, makyaj gibi lükslerin elde edilmesinin zor olduğu anlamına geliyordu, ancak bu, kadınların yaratıcı olmasını ve güzel görünmek için yeni yollar bulmasını engellemedi.

Kadınlar, yaşadıkları korkunç döneme rağmen çekici görünmeye devam etmeleri için teşvik edildi.

Askerlere ‘eve dönecek bir şey’ vermek, siperlerde savaşan erkeklere moral verdi ve bu kulağa şovenist gelse de, kadınlar biraz makyajın kendi ruh hallerini ne kadar yükseltebileceğini biliyorlar.

Maskara ve takma kirpikler bu dönemlerde altın tozu gibiydi, bu yüzden kadınlar yaratıcı oluyor. İlk mevcut maskaradan ilham aldılar ve kirpiklerini uzun tutmak için Vazelin ile kömür tozunu karıştırdılar.

Ayrıca Okuyun: Göz Alıcı Bir Görünüm İçin Kahverengi Göz Makyajı Üzerine 10 Adımlı Eğitim

Lindy Hop Kirpikleri

50’ler makyajda büyük bir canlanma gördü ve kadınlar yeniden kozmetiklere kavuşabilme özgürlüğünü kutladılar.

Bu, çok sevilen kedi gözünün doğuşuydu. Dış köşeye vurgu yapan kanatlı bir eyeliner ile kirpikleri birleştirmek bugün hala en popüler makyaj görünümlerinden biri.

Maskara daha kaliteli hale geldiğinden ve şerit kirpikler trendi yansıttığından, bu görünüm olmadan çok az kadın görüldü.

Kirpik Trendleri

Kaynak: pinimg.com

60’ların Tarzında Sallanan

Mini eteğin doğuşu, pek çok ikonik moda trendiyle birlikte doğdu ve kadınlara moda özgürlüğüne ilk bakışları verildi.

Sonunda pantolon giymesine izin verilmesi için daha fazla cilt göstermekten, bu, kadınların deney yapma zamanıydı.

Renk bu on yılda çok büyük bir rol oynadı ve şimdi sadece kirpikler daha büyük, daha uzun ve daha kalındı, aynı zamanda mavi, yeşil ve hatta turuncunun parlak tonları vardı!

İlk kez, alt kirpiklere çok fazla vurgu yapıldı ve ikonik Twiggy görünümünü kopyalamak için ikinci bir sahte set bile giyildi.

2020’de bile, yeni trendler ve modalar her zaman podyumları süslüyor, ancak geçen yüzyılın stilleri her yerde kadınlar için bir temel olmaya devam ediyor. Bu on yılın en büyük trendi olan kirpik uzatma ile, kim bilir önümüzdeki on yılın olmazsa olmazı ne olacak?


Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

WhatsApp Destek Hattı

× Whatsapp Satış Temsilcisi