Çevrimiçi İstek Listeleri Neden Ekonomik Mantıklı?

Kimse parasını boşa harcamayı sevmez. Kendimiz için alışveriş yaptığımızda ve büyük ya da küçük alışveriş yaptığımızda, ürünün bizim için değeri o fiyata eşitse fiyatı dikkate alır ve alıp almama kararını veririz. Çoğu durumda, çoğumuz, değerin ödediğimizden daha fazla olduğu o büyük anlaşmayı da ararız ve bundan ek memnuniyet elde ederiz.

Ama ya hediye vermek? Aynı süreç geçerli mi?

İktisatçı Joel Waldfogel Minnesota Üniversitesi’nden Carlson School of Management öyle düşünmüyor gibi görünüyor ve daha fazla anlaşamadık.

Karşılaştığımız ve bu noktayı açıklayan hızlı bir klip:

Profesör Waldfogel’in kitabı Skroogenomik Hediye vermeyle gelen ekonomik israfı en aza indirmeye ve nihayetinde ortadan kaldırmaya yardımcı olma çabamızda Giftster’da bizim için uzun zamandır bir ilham kaynağı olmuştur. Profesör Waldfogel kitabında, yalnızca ABD’de hediye verme odaklı tatillerde 14 milyar dolarlık ekonomik değer kaybı olduğunu açıklıyor.

Peki bu nasıl oluyor? Hemen hemen tam olarak video klibin gösterdiği gibi.

Hediye verirken sıklıkla “önemli olan düşüncedir” sözünü duyarız. Buna ek olarak, bir dilek listesi veya hediye kaydına sahip olmanın, bu düşünceyi hediye verenin neşesinden uzaklaştırdığını da duyuyoruz. Ancak bu madalyonun diğer yüzü, ihtiyaç duyulmayan, istenmeyen veya alıcı için tamamen doğru olmayan bir hediye verme potansiyelidir. Şimdi, bu GERÇEKTEN hediye verene neşe getirmez.

Hediye alıcıları olarak, en iyi hediye yüzümüzü takınmaya ve hediyeyi veren kişiye bir hediyeyle hedefi kaçırdıklarını haber vermemeye şartlandık. Niye ya? Çünkü önemli olan düşüncedir ve hediyeyi verene, bizi düşünüp parasını ve zamanını bize bir hediye vererek harcayacak kadar cömert olduğu için minnettarlığımızı göstermeliyiz. Onlara hediyenin bizim için pek uygun olmadığını söylemek kabalık olur.

İşte bu noktada, maddenin değerinin düşürülmesi, yüksek bir ekonomik israf yığınına katkıda bulunmaya başlar. Aynı zamanda genellikle evdeki dağınıklığın başlangıcıdır ve “Buna tutunuyorum çünkü onu bana şunun verdi ve düşünceleri önemli olduğu için onu iade etmek, satmak ya da ondan kurtulmak yanlış olur.”

Bunu kendi evimin etrafında yığılmış yığılmalar olduğu için ilk elden biliyorum ve eminim siz de biliyorsunuzdur.

Hayatındaki hediye verenlerin senin için istediği şeyin bu olmadığını garanti edebilirim. Geçmişte birkaç kez hediye verdiğim için, ailemin ve arkadaşlarımın şimdiki yüzlerini tanımlamaya alıştım ve o kadar da ideal olmayan bir hediye verdiğim için yüzlerini yaptıklarında kendimi kötü hissediyorum.

İstenmeyen bir hediye verdiğinizde, bir hediye fişi eklemiş olsanız ve parasal değeri geri alınabilse bile, şimdi alıcının zamanını iade etmek için harcamasına neden oldunuz. Bunun da bir değeri var. Perakendeci şimdi ayrıca, iadeyi işleme koyması, mümkünse yeniden stoklaması ve değilse de kendi israfı olarak işaretlemesi için bir çalışana para ödeyerek para harcıyor çünkü artık satamayacakları ve kendi değerlerini geri kazanamayacakları bir ürünleri var.

Ya da daha da kötüsü, ürün iade edilemezse, bağışlanabilir, atılabilir veya harcandığından çok daha düşük bir fiyata satılabilir. Video klibin dediği gibi, o parayı da yakabilirsiniz.

Çözümümüz Giftster oldu. Her seferinde hediyeleri doğru şekilde almanız için gerekli araçlarla sizi güçlendirme yolumuzdur.

Bir dilek listesi kaydından bir hediye fikri bulmak, hediyeyi verme düşüncesini ortadan kaldırmaz. Bir şey varsa, bu düşünceyi doğrular ve değerini artırır çünkü hediyenin gerçekten de hedefte olduğunu önceden öğrenmek için zaman ayırdınız. Listeden çıkmayı ve özel olarak listelenmemiş bir öğeyi seçmeyi tercih edenler için, her Giftster üyesinin giysi boyutları, kişisel tercihleri, ilgi alanları ve hatta kesinlikle ne olması gerektiği gibi şeyleri listeleyebilmesi için yararlı bir hediye tercih profili de ekledik. onlara vermeyin. Bunların hepsi sizi doğru hediye seçimine yönlendirmek için çok yararlı bilgilerdir.

Önümüzdeki birkaç ay içinde, zor kazanılan paranızı ve en değerli zamanınızı boşa harcama korkusu olmadan üstün hediye verme konusunda sizi daha da güçlendirecek başka araçlarımız da olacak.

Her seferinde hediye almaya hazır mısınız? Bugün ücretsiz Giftster istek listesi kaydınızı oluşturun. İlk dilek listenizi oluştururken, aileniz için bir grup oluştururken ve herkesi eğlenceye katılmaya davet ederken size yol göstereceğiz. Bir kez kurun, ömür boyu kullanın.

Kaydetmek

KaydetmekKaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

WhatsApp Destek Hattı

× Whatsapp Satış Temsilcisi