Dünyada Doğum Günü Gelenekleri

[ad_1]

Amerika Birleşik Devletleri çeşitli kültürlerden insanların kaynaştığı bir pota olmasına rağmen, birçokları tarafından takip edilen bazı Amerikan doğum günü geleneklerimiz var. Tebrik kartları göndermek, hediyeler vermek, doğum günü pastası yemek ve doğum günün kutlu olsun demek, bir kişinin hayatındaki başka bir yılı kutlamaktır. Ama dünyanın geri kalanı ne olacak?

Bazıları tatlı, bazıları aptal ve bazıları geleneklere dayanan bu uluslararası doğum günü geleneklerinden bazılarına göz atın.

Kuzey Amerika Doğum Günü Gelenekleri

Piñatas genellikle Meksika’daki doğum günü partilerinde görülür.

Kanada: Kötü şansı önlemek için, doğum gününü kutlayan kişinin burnu, arkadaşları ve ailesi tarafından genellikle tereyağı ile yağlanır.

Jamaika: Dağınık bir gelenek olan Jamaikalılar, eskitme dedikleri şeyle doğum gününüzde size un atacaklar. Genelde hiç beklemediğiniz anda yapılır.

Meksika: Doğum günü partileri, içi şekerle doldurulmuş bir pinata ile kutlanır. İnsanlar sırayla tüm şekerleri dökerek açılana kadar piñata’ya vururlar. Ayrıca geleneksel doğum günü şarkısını da söylüyorlar.Mañanitas“doğum gününü kutlayan kişiye.

Güney Amerika Doğum Günü Gelenekleri

Arjantin: Arjantin’de doğum günleri, sandviçler de miga ve masas denilen çaylı sandviçler ve tatlı hamur işleri ile kutlanır. Çocuklar ayrıca, yaşlandıkları her yıl için kulak memelerini çekerler.

Brezilya: Doğum günü çocuğuna ya da kızına ilk parça pasta verilir, ancak bunu kendilerine saklamazlar. Hayatlarındaki en önemli kişiye verirler. Çocuklar için bu genellikle anne veya babadır.

Çin’de uzun bir yaşam için uzun erişte.

Asya Doğum Günü Gelenekleri

Çin: Çin’de, doğum gününüzde bir tabak uzun erişte yemenin, uzun bir hayat getirmenize yardımcı olması gerekiyor. Ayrıca, geleneksel olarak, bir bebeğin ilk doğum günü, yaşamlarının ilk yılının başlangıcını işaretlemek için doğdukları gündür. Ertesi yıl, çocuk 2 yaşında sayılırken, Amerika Birleşik Devletleri onları 1 yaşında sayarız. Ayrıca, her ay yeni yılının başlangıcında yaşınız bir yıl artar. Bu yaştan bağımsızdır. Yani bir bebek doğduğunda 1 yaşındaysa ve ay yeni yılının bitiminden bir hafta önce doğarsa, ay yeni yılının dolaştığı sonraki hafta bebek 2 yaşında sayılır. Temel olarak, 356 günlük tam kaç yıl yaşadığınızı değil, kaç yıl yaşadığınızı sayıyorsunuz.

Hindistan: Doğum günü şarkısını söyledikten sonra özel doğum günü kişisi küçük bir parça pasta keserek tüm misafirlere yedirir. Genellikle önce en yakın aile üyeleriyle başlarlar. Herkes bir şeyler atıştırdıktan sonra, misafirler sırayla doğum günü çocuğuna veya kızına pastayı beslerler, bu bazen biraz dağınık ve eğlenceli olur.

İsrail: İsrail’de doğum günü çocuğu çiçeklerden veya yapraklardan bir taç takar ve yaşlarıyla aynı sayıda bir sandalyede otururken yükseltilir. Ayrıca, bir çocuğun 3. doğum gününde ilk saç kesimini alırlar.

Vietnam: Bireysel doğum günlerini kutlamak yerine, Vietnam’daki herkesin doğum günlerini Vietnam Yeni Yılı olan Tết’de birlikte kutlaması adettendir.

Afrika Doğum Günü Gelenekleri

Gana: Çocuklar doğum günlerinde “oto” adı verilen kızarmış tatlı patates köftesi yemeleri için uyandırılır.

Nijerya: Bir kişinin 1, 10 ve 15. doğum günleri en önemli olanıdır ve aileleri ile birlikte büyük partilerle kutlanır.

Avustralyalılar 100’ler ve 1000’ler adı verilen beyaz ekmek, tereyağı ve sprinkles ile peri ekmeği yaparlar.

Avustralya Doğum Günü Gelenekleri

Avustralya: Çocuklar üzerine tereyağ ve şeker serpilmiş ekmek olan peri ekmeğini yerler.

Yeni Zelanda: Doğum günü pastasının üzerindeki mumlar üflendikten sonra, doğum günü kişi yaşlandığı her yıl için bir alkış alır.

Avrupa Doğum Günü Gelenekleri

Avusturya: Avusturya’nın bazı bölgelerinde doğum günleri, kişinin gerçek doğum gününden önceki gece kutlanır.

İngiltere: 21 yaşında, yetişkinliğe ulaştıklarını ve istedikleri gibi gelip gidebileceklerini sembolize etmek için evin anahtarı verildi. Bu aynı zamanda İrlanda, İskoçya ve Güney Afrika gibi diğer ülkelerde de bir gelenek.

Almanya: Almanya’da birine doğum günü dışında herhangi bir günde mutlu yıllar dilemek uğursuzluktur. Ayrıca, 30 yaşın üzerindeki bekar erkekler, yerel belediye binasının basamaklarını süpürürken, arkadaşları da yollarındaki çakıl taşlarından geçer. Bu, erkeğin bağımsız ve uygun olduğunu göstermek içindir.

Hollanda: Hollanda’da bir kişinin 5., 10., 15., 20. ve 21. doğum günleri taç yıllarıdır. Bu yıllar için özel ve genellikle daha büyük hediyeler verilir. Ayrıca, bir erkeğin 50. doğum günü İbrahim olarak bilinir ve bir kadının 50. doğum günü, İncil’den Abraham ve Sarah’dan sonra Sarah olarak bilinir.

İrlanda: Çocuklar baş aşağı asılır ve başları, yaşlandıkları her yıl için bir tane olmak üzere nazikçe yere “çarpılır”.

İtalya: Doğum Günün Kutlu Olsun’un gerçek çevirisi Buon Compleanno iken, çoğu insan “en iyi dilekler” anlamına gelen Auguri veya Tanti Auguri der. Veya İngilizce’ye “doğum gününüz için birçok en iyi dilek” anlamına gelen “tanti auguri di compleanno” diyebilirsiniz.


[ad_2]
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Powered by WhatsApp Chat

× Whatsapp Satış Temsilcisi