Egzersiz Öncesi En İyi 10 Sağlıklı Enerji Atıştırmalığı

Bir antrenmanı bitirdiyseniz ve kendinizi çok mutlu hissediyorsanız, bu sadece hayal gücünüzde değil! Çalışmalar gösteriyor adı verilen küçük nörokimyasallar sayesinde fiziksel aktivitenin bu duyguları uyandırdığı endorfinler, egzersiz yaparken vücudunuz tarafından serbest bırakılır. Bu yüzden antrenman sırasında sıklıkla bir enerji artışı yaşarız ve bittiğinde uçmaya hazır hissederiz.

Ancak yine de, yorgunluğun hakim olduğu günler vardır ve spor salonuna adım atmak veya bir antrenmanda play tuşuna basmak için kendinizi zorlamanız gerçekten zorlaşır. Çoğu durumda çözüm oldukça basittir: Depoya biraz gaz eklemeniz yeterlidir.

Doktorlar ve beslenme uzmanları, egzersiz öncesi en iyi öğünde dört temel besin türü olduğu konusunda hemfikirdir: karbonhidratlar, şeker, protein ve elektrolitler.

Karbonhidratlar, dönüştürülebilecekleri için vücudun birincil enerji kaynağıdır. glikoz ve size anında enerji verici bir etki verir. Şeker, bir fitness dersinde çok çalıştığında vücudumuzun doğal olarak can attığı bir şeydir. Vücut tarafından hızla emilir ve anında ve önemli bir enerji artışı sağlar. Protein genellikle enerji için kullanılmaz, ancak protein için gerekli bir yardımcıdır. antrenman sonrası toparlanma çünkü kasları onarmaya ve yeniden inşa etmeye yardımcı olur. Herhangi bir terli aktivite tuz kaybına yol açar ve sodyum ve potasyum gibi elektrolitler vücudunuzun sağlıklı beslenmeye devam etmesine yardımcı olabilir. su-tuz dengesi.

Antrenmandan önce bir şeyler atıştırmak, enerji rezervlerinizi yenileyerek sadece bir başlangıç ​​yapmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda performansınızı ve dayanıklılığınızı da artırır – yeter ki akıllıca atıştırın ve vücudunuzu doğal, enerji açısından zengin ve kolay sindirilebilir yiyeceklerle besleyin. .

İşte egzersiz çabalarınızı güçlendirmek ve zirvede performans göstermenize yardımcı olmak için en iyi 10 basit, yüksek enerjili sağlıklı atıştırmalık fikirlerimiz. Ve çoğu için yemek pişirmek için bir dakika bile harcamazsınız!

Egzersiz Öncesi En İyi 10 Sağlıklı Enerji Atıştırmalığı

Greyfurt

Greyfurtun enerji seviyenizi yükseltmesi ve en zorlu antrenmanların bile üstesinden gelme konusunda size güven vermesi garantilidir. Lif açısından zengin, 15’ten fazla vitamin ve mineral içerdiği ve besin değeri yüksek ancak kalorisi düşük olduğu için genellikle süper sağlıklı bir seçimdir.

Muz

Muz hızlı bir sürdürülebilir enerji kaynağıdır. Doğal şekerler açısından zengindirler ancak liflidirler, bu nedenle şeker daha yavaş sindirilir. Ayrıca, muzlar yüksek potasyum ve magnezyum, hem vücut sıvınızı ve elektrolit dengenizi düzenlemek için çok önemlidir hem de uygun sinir ve kas fonksiyonunu sürdürmek için gereklidir.

üzüm

Karmaşık karbonhidratlar, vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve su içeriği, üzümleri yalnızca egzersiz öncesi ideal bir atıştırmalık değil, aynı zamanda sağlıklı ve tatlı bir günlük tedavi haline getirir. bileşik resveratrol Üzümde bulunan enerji metabolizmasını da iyileştirdiği kanıtlanmıştır!

çilek

Yaban mersini, çilek, ahududu ve böğürtlen gibi meyveler nefis bir enerji artışı sağlar. onlar yüksek doğal antioksidanlar vücudunuzun hücresel düzeyde enerji yaratmasına ve yorgunluğu azaltmasına yardımcı olur.

Kurutulmuş meyve

Hurma, kayısı ve erik, kurutulmasına rağmen vitamin ve minerallerinin çoğunu muhafaza eder ve taze muadillerine göre daha fazla doğal şeker içerir, bu da daha yoğun bir enerji artırıcı etki anlamına gelir.

Fındık

Kuruyemişler protein bakımından yüksektir, vücudunuza kasları yenilemek için ihtiyaç duyduğu yakıtı sağlar ve ayrıca kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olan yüksek miktarda doymamış yağ içerir. Ve fındık türüne bağlı olarak, enerji üretimi için önemli olan oldukça yüksek bir lif yüzdesine sahiptirler.

Yunan yoğurt

Sade Yunan Yoğurt, tonlarca protein içerdiği için antrenman öncesi ve sonrası mükemmel bir yemektir. Ayrıca, ağır olmadan çok besleyicidir. Bazı sağlıklı şekerleri tüketmek için biraz çilek veya granola eklemeyi düşünebilirsiniz.

Diyet bisküvi

Bir granola bar, güçlü bir doğal enerji vuruşu sağlayan besleyici ve lezzetli bir antrenman öncesi atıştırmalıktır. Granola ve kuru meyve, çilek, kuruyemiş veya bal gibi eklenen bileşenlerin tümü hızlı sindirilen karbonhidratlar kaslarınızın enerji alması için gereklidir. Bazı granola barlarda çok fazla gizli şeker olabileceğinden, mümkün olduğunca işlenmemiş barları tercih edin.

Bal

Bal, makul miktarda sağlıklı enerji sağlar. Doğal rafine edilmemiş şekerleri vücut tarafından kolayca emilir ve hızlı salınan ve sürekli bir enerji atışı sağlar. Balın benzersiz bir doğal şekerler, antioksidanlar kombinasyonundan oluştuğu için tonlarca sağlık faydası vardır. enzimler, mineraller, vitaminler ve amino asitler, bu nedenle her gün bir veya iki çay kaşığı bal yemek lezzetli ve faydalı bir atıştırmalık olabilir.

Smoothie’ler

Beş dakikanız ve bir karıştırıcınız varsa, yukarıda listelenen yiyeceklerden bazılarını hafif, enerji dolu bir smoothie haline getirin. Kendinizi her gün yeni, sağlıklı ve lezzetli bir şeyle şımartabilmeniz için tariflerin seçimi sonsuzdur!

Antrenman öncesi atıştırmalıklarınızı, egzersize başlamadan önce vücudunuzun sindirmesi için yeterli zaman ayırarak yediğinizden emin olun! Genellikle, bir saatin altında bir antrenman varsa, 30-60 dakika önce yemek yemeniz önerilir.

Sulu kalmak da önemlidir! Sade eski su her zaman en iyi egzersiz arkadaşıdır. Karpuz aynı zamanda canlandırıcı bir takastır; yüzde 90’ın üzerinde su içerir, faydalı elektrolitler içerir ve enerjiyi artırmak için katı bir şeker vuruşu sağlar.

Şimdi, dolduğunuzda ve enerjiyle dolduğunuzda, binlerce harika antrenmanı keşfetmek için Dailyburn.com’a gidin!

Shutterstock üzerinden tüm görseller


Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

WhatsApp Destek Hattı

× Whatsapp Satış Temsilcisi