Hediye Vermenin Arkasındaki Psikoloji

[ad_1]

Yüzeyde hediye vermek ve almak basit görünebilir, ancak çoğu için hediye vermek stres ve endişeye yol açabilir. Verdiğiniz hediyenin türü, alıcıyla olan ilişkiniz hakkında çok şey söyleyebilir. Ve romantik bir ilişkide hediyelere değer veren birine hediye vermeyi unutmak belaya yol açabilir. Hediye vermek, birinin sevgisini göstermenin bir numaralı yolu olabilir – en iyileri sevgi dili.

Giftster’da hediye verme hakkında bir iki şey biliyoruz. Giftster’ı kullanan yüz binlerce aile ile trendleri, içgörüleri alıyoruz ve her gün birçok farklı aile hediye verme ikileminin çözülmesine yardımcı oluyoruz.

Öyleyse, bizi bu kadar çok neşe veya hüzünle doldurabilecek hediye verme eyleminin arkasında ne var?

Neden hediye veriyoruz?

Bazıları için hediye vermek zorunda kalmak, yerine getirilmesi gereken bir yükümlülüktür. Diğerleri için, sevgiyi göstermenin ve sevdiklerinizle daha derin bir düzeyde bağlantı kurmanın bir yoludur.

Hediye vermenin arkasındaki motivasyonlardan bazılarına bir göz atalım.

İlişkileri güçlendirmek

Düşünceli bir hediye vermek, birine onları ne kadar iyi tanıdığınızı göstermenin bir yoludur. İhtiyaç anında birine verme eylemi, onlara ne kadar değer verdiğiniz hakkında çok şey söyleyebilir. İçten bir özürle birlikte verilen doğru hediye, kötü davranışın telafisine bile yardımcı olabilir. Özellikle uzak hissettiğim veya hediyeye değer verdiğini bildiğim kişilere düşünceli hediyeler vermeye çalışırım.

Öte yandan, herkes hediyelere değer vermez. Ailenizde her yıl hediye almayı tercih etmediğini söyleyen biri varsa, isteklerini yerine getirin (verme konusundaki geleneklerinize aykırı olsa bile). Onlara vermek iyi hissettirse de, ilişkiniz için tam tersini yapabilir.

Başkalarını mutlu etmek için

Üç yaşında bir anne olarak kızımı mutlu etmek için hediyeler veriyorum. Bir süredir gözlerinin üzerinde olduğu bir hediyeyi açan bir çocuğun yüzündeki ifadeyi kim sevmez ki. Bu görünüm paha biçilemez.

Kendimizi iyi hissetmek için

Verme eylemi kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. iki çalışma Bulunan bağış, yaşam doyumu duygularına ve genel mutlulukta kalıcı gelişmelere yol açabilir.

Yelpazenin diğer ucunda, güçlü bir rekabetçi doğası olan biri, bir kardeşe, iş arkadaşına ve hatta eşine “bire bir” hediye vermeyi de kullanabilir. Bu, en iyi hediyeyi verdiklerini hissederek aynı artan mutluluk seviyelerine yol açabilir.

Düşünceli bir hediye nasıl seçilir

Düşünceli bir hediye tam olarak nedir?

Ampul değiştirmekte zorlanan damadınıza doğum gününde elektrikli testere hediye etmek biraz aşağılayıcı gelebilir. Ve nakit, alıcının istediği şey olmadığı sürece düpedüz düşüncesiz görünebilir.

Düşünceli olmak, diğer insanların ihtiyaçlarını dikkate almak anlamına gelir. Düşünceli bir hediyenin mutlaka tam bir sürpriz olması veya seçilmesi için belirli bir süre veya enerji gerektirmesi gerekmez. Bunlar çoğu kişinin hediye verme konusunda sahip olduğu yanılgılardır. Daha fazla insan, istedikleri veya istediklerini ima ettikleri bir hediyeyi almayı tercih ediyor.

Giftster gibi bir hediye kayıt hizmeti, sürpriz faktörünü korurken daha düşünceli bir şekilde vermenize yardımcı olabilir. Ne kadar yakın olduğunuzu düşünürseniz düşünün, ailenizin de ilgilendiği şeyler hakkında daha fazla bilgi edinmenin harika bir yolu.

Kayıt defterinden satın almayı reddetme

Araştırma Liste dışı satın almanın nedenlerinden birinin, hangi hediyeye ihtiyaç duyduklarını veya istediklerini bilecek kadar yakın olmaları ve bir kayıt kullanmalarına gerek olmaması olduğunu öne sürüyor. Başka bir neden de, duygusal bir hediye hissedebilmeleri veya bir deneyimin daha genel bir şeyden daha iyi olacağıdır. Ancak araştırmalar, çoğu insanın istedikleri hediyeleri almamaktan daha sık tercih ettiğini göstermeye devam ediyor.

Hediye vermekten kaynaklanan stres ve kaygı

Aile dinamikleri

kayırmacılık Birden fazla çocuğu olan aileler, hediyelerin adil bir şekilde verilmesini sağlamanın ek stresine sahiptir. Bir kardeşten daha az hediye alan bir çocuk, kasıtlı olmasa bile olumsuz adam kayırma duyguları yaşayabilir. Aynı sorun diğer aile üyeleri arasında da ortaya çıkabilir.

Boşanma: Kuralına göre oynamak Boşanma durumunda, doğum günleri ve diğer önemli tatiller için aynı bütçeyi ayarlamayı düşünün, böylece hediye verme ebeveynler arasında bir rekabete dönüşmez.

Başkalarının ne düşündüğü hakkında endişelenmek

Hediye vermede devreye giren bir diğer psikolojik faktör, alıcının yanı sıra başkalarının fikirleri hakkında endişe duymaktır. Hediye ilişkiniz hakkında ne söyleyecek? çok mu pahalı? Çok ucuz? Yeterince düşünceli değil misin? Başkaları seçimim hakkında ne düşünecek? Hediye seçimlerine göre nasıl yargılanacaklarının endişesi, bazılarının hediye verildiği her türlü durumdan korkmasına neden olabilir.

Hediye vermek karmaşık görünse de, başkalarının hediyelerimize nasıl tepki vereceğini kontrol edemeyeceğimizi unutmamak önemlidir. Birine çevrimiçi bir hediye kaydı kullanarak veya sadece eski moda bir sohbet yaparak en çok hangi hediyeden hoşlanacağını sormak stresinizi önemli ölçüde azaltabilir.

Giftster’ı bugün deneyin (ücretsizdir) ve her seferinde doğru hediyeleri alın.

Mutlu hediye!


[ad_2]
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Powered by WhatsApp Chat

× Whatsapp Satış Temsilcisi