Kardiyo Rutininizi Karıştıracak 10 Eğlenceli Açık Hava Aktivitesi

bunun tartışması yok kardiyovasküler egzersiz sadece dengeli bir egzersiz rutininin önemli bir parçası değil, aynı zamanda genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzının anahtar faktörlerinden biridir. Kardiyo, kalp atış hızınızı artırır ve kan akışınızı iyileştirir, hücrelere oksijen difüzyonunu artırarak ciğerlerinizin çalışmasını harekete geçirir, vücudunuzu güçlendirmek için büyük kas gruplarını uyarır ve daha mutlu bir zihin durumuna yol açan yoğun bir endorfin üretimine neden olur. .

Sorun şu ki, çoğu insan “kardiyo antrenmanı” ifadesini duyduğunda, kendilerini koşu bandında sonsuz miller atarken hayal etmeye başlarlar ve sabırsızlıkla yavaş saniyelerin tiktaklarını izliyorlar. Bu, bazı insanlar için işe yarayabilir – hey, oldukça kolay ve tek yapmanız gereken “başla” düğmesine basmak – ancak diğerleri için kardiyoyu günlük bir alışkanlık haline getirmek oldukça yıldırıcı görünebilir.

Ama aynı eski kardiyo rutinine takılıp kalman gerektiğini kim söyledi?! Koşmaya eşit etkileri olan birçok kalp dostu egzersiz programı var, ki bu gerçekten, söylemeye cesaret edelim, eğlenceli! Ayrıca, önemli bir avantajı, sizi spor salonundan ve açık havada dışarı çıkarırken, içeride antrenman deneyimleyemeyeceğiniz faydaları size tanıtmasıdır.

Dışarıda kardiyo yapmak, ciğerlerinizin içeride solumak için kullandığımız sirküle edilen havaya kıyasla daha taze ve temiz havaya erişmesini sağlar. Göre Çevreyi Koruma Ajansı, büyük kentsel alanlarda bile iç ortam havası dış ortam havasından daha kirli olabilir. Ayrıca, açık hava antrenmanı, hem fiziksel hem de zihinsel sağlık üzerindeki sayısız olumlu etkisi ile güneşi içinize çekmenin harika bir yoludur. (Sadece güneş kreminizi unutmayın!)

Ve elbette, doğada egzersiz yapmanın gerçekten özel bir yanı var – huzurlu bir ortam bile ne kadar çok çalıştığınızı unutturabilir!

İşte kalp sağlığınızı düzenli olarak korumanıza VE eğlenmenize yardımcı olacak en iyi 10 açık hava kardiyo egzersiz seçeneği. Bir bonus noktası olarak, farklı egzersiz türleri arasında geçiş yapmak, sonuçları daha hızlı görmenize yardımcı olabilir, çünkü vücudunuz tahmin etmeye devam edecek ve belirli bir harekete uyum sağlamak için zaman bulmayacaktır.

1. Doğa yürüyüşü

Koşmak kadar yoğun hissettirmese de, özellikle iyi bir hızda yürüyorsanız, yürüyüş harika bir kardiyo egzersizidir. Engebeli arazi ekstra zorluk noktaları ekleyecektir, ayrıca kalori yakmak için yürüyüş direkleri kullanmayı düşünebilirsiniz. Nerede yaşıyor olursanız olun, hemen hemen her zaman yakınlarda bir tür yürüyüş parkuru vardır. Sonbahar tüm hızıyla devam ederken, parlak sonbahar renkleri ve serin havanın birleşimi sadece kardiyovasküler sağlığınızı artırmakla kalmayacak, aynı zamanda duygusal zindeliğinizi de artıracaktır.

2. Bisikletçilik

Bisiklet sürmek, düşük etkili harika bir açık hava kardiyo egzersizidir ve kalori yakarken mahalleyi keşfetmenin eğlenceli bir yoludur. Kardiyovasküler dayanıklılığınızı artırmak için sabit bir hızda gidebilir veya kas inşa etmek için hızlı çalışabilirsiniz. Engebeli bir rota direnç katacak ve bu bacak antrenmanını daha da zorlaştıracaktır. Bisiklete binmek, özellikle yaz havası hala buradayken, günlük bir rutine sığdırmak için belki de en basit açık hava egzersizidir – sadece ayak işlerini yapmak için arabanız yerine bisikletinizi alın.

3. paten

Paten kayma, dörtlülerinizi güçlendirecek, tüm hareket aralığında hareket ederken dış uyluk kaslarınızı çalıştırmanıza yardımcı olacak ve koşmaya benzer toplam kalori yakmanızı sağlayacak süper eğlenceli bir kardiyo aktivitesidir. Güvenlik ipuçlarını unutmayın ve bir kask ve dizlik alın! Ayrıca, buz pateni ve kayak gibi kış sporlarıyla ilgileniyorsanız, bu sizi bu aktiviteler için heyecanlandıracak ve hazırlayacaktır.

4. dağ tırmanışı

Dağ tırmanışları (ve koşular), aynı anda tüm vücudunuza çarptığından, kardiyo ve fitness seviyenizi yükseltmenin ve forma girmenin çok etkili bir yoludur. Yani, egzersiz rutininize biraz macera katmak istiyorsanız, bu tür kardiyo tam da aradığınız şey.

5. merdiven çıkma

Sarp yürüyüş parkurlarına hızlı ve kolay erişiminiz yoksa, merdivenlerden koşmak alternatif bir seçenektir. Bu tür kardiyo antrenmanı, kalorileri hızlı bir şekilde patlatır ve bacaklarınızı ve kalça kaslarınızı kurşun geçirmez hale getirir. Ayrıca, yukarı doğru koşarken ve sonra geri yürürken kardiyonuzu sprint tarzında yapmanızı sağlar. Vücudunuza orta derecede etkili bir aktivite kazandırmak için yürüyebilir veya yoğunluğu artırmak için yürümek yerine koşabilirsiniz.

6. Yüzme

Yüzme, serin tutarken ter atmak için harika bir yoldur. Neredeyse tüm kas gruplarını içerdiğinden en iyi tam vücut egzersizlerinden biridir. Yüksek yoğunlukta yüzmek size güçlü bir kardiyo egzersizi sağlar. Hava değiştikçe, bir yüzme rutinine bağlı kalırsanız, yerel kapalı havuzunuza üyelik tamamen değerli olabilir!

7. Atlama

İp atlama, zıplama veya tramplen gibi geleneksel aerobik hareketler, kalp atış hızınızı kısa sürede artırmak için her zaman harika bir seçimdir. Favori çalma listenizi açın ve ritme atlayın! Artı, bu bilim destekli atlama sürecinin kendisinin inanılmaz bir ruh hali kaldırıcısı olduğunu!

8. Takım sporları

En sevdiğiniz spor oyununu düzenli olarak oynamanın keyfini çıkarmak için profesyonel olmanıza gerek yok. Neyse ki, amatörler için rekabetçi olmayan futbol, ​​beyzbol, futbol, ​​basketbol ligleri var – birine katılın ve daha sağlıklı olun ve hobinizi yaparken eğlenin! Veya çocukluğunuzu hatırlayın ve birkaç arkadaşınızı en yakın stadyumda dostluk maçı oynamaya davet edin. Tarlada koşmanın kalbinizin atmasını sağlayacağını söylemeye gerek yok.

9. Raket sporları

Tenis, badminton veya squash gibi raket sporlarını deneyin. Tüm bunlar, kortta koşarken durmadan hareket etmenizi ve çok fazla kalori yakmanızı sağlar. Raket sporları, hem üst hem de alt bedeniniz çalıştığı için etkili bir tam vücut egzersiz seçeneğidir.

10. Dans

Son olarak, dans etmek muhtemelen şimdiye kadarki en eğlenceli kardiyo egzersizidir ve egzersiz gibi hissetmek zorunda bile değildir! Dans hareketleri kalp atış hızınızı artırır, tüm vücudunuzu güçlendirir, koordinasyonunuzu geliştirir ve tüm stresi ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ev işlerini yaparken veya bir gece dışarıda dans etmek, yoğun programınıza daha fazla kardiyo dahil etmenin mükemmel bir yolu olabilir. Açık hava dans pisti seçeneklerine dikkat edin, böylece temiz hava soluğu ısıyı soğutabilir. Ve devam edin, kimse izlemiyormuş gibi dans edin!

Başarılı bir fitness yolculuğunun en önemli kısmı, zevk aldığınız fiziksel aktiviteyi keşfetmektir. Sevdiğiniz bir şeyi bulduğunuzda, onu yaparken o kadar çok eğleneceksiniz ki, egzersiz yapmayı düşünmeyeceksiniz bile! Bu nedenle yaratıcı olun, yeni şeyler deneyin ve antrenmanlarınızı kendi ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirin. Sadece haftada beş gün en az 30 dakika kardiyo aldığınızdan emin olun. kalp sağlığına faydaları sağlıklı bir yaşam tarzı için gerekli.

Herhangi bir fitness seviyesi ve hedefi için daha fazla kardiyo antrenmanı için Dailyburn.com’a gidin.

Tüm Shutterstock üzerinden görseller


Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

WhatsApp Destek Hattı

× Whatsapp Satış Temsilcisi