Modada yeşil yıkama nedir? Yeşil yıkama kampanyaları nasıl belirlenir

[ad_1]

Moda endüstrisinin Dünya üzerindeki haince etkisine dair artan bir farkındalık var. (Petrol endüstrisinden sonra) en büyük ikinci kirleticidir ve insanlar, hayvanlar, doğa ve iklim değişikliği üzerindeki feci etkilerden sorumludur. Yani bu sürpriz değilsürdürülebilirlik olmuş kendilerini daha fazla inceleme altında bulan moda markaları için böylesine merkezi bir konu. ama senne yazık ki, tüm sürdürülebilirlik çabaları eşit olarak yapılmaz. Wbu hiç artan talep bilinçli moda, yeşil yıkama da artıyor. şimdi, ne kesinlikle modada yeşil yıkama zaten ve nasıl yapılır yer o? SANVT olarak modayı sürdürülebilir bir şekilde nasıl satın alabileceğiniz konusunda ipuçları veriyoruz.ve yeşil yıkamaya düşmekten nasıl kaçınılır.

Ayrıntılara girmeden önce, modada yeşil yıkamanın nasıl tespit edileceğine dair bir genel bakış:

  • Minimal değişiklikleri büyük dönüşümler olarak satmak
  • Belirgin özellikleri kalite işareti olarak sunmak
  • Belirsizliklerden yararlanma

yeşil yıkama nedir?

Sıfırdan başlayalım: “Yeşil yıkama” terimi 1980’lerde çevreci Jay Westerveld tarafından yaratıldı. Bir makalesinde, birçok otelde alınan tek sürdürülebilirlik girişiminin, otel misafirlerinin havlularını birden fazla kez kullanmalarını isteyen bir not olduğuna dikkat çekti. Bu, çamaşırlardan tasarruf etmek ve ardından su tasarrufu sağlamak içindi. Westerveld, görünüşte sürdürülebilir olan bu girişime rağmen, bu oteller tarafından daha çevre dostu olmak için başka hiçbir çaba gösterilmediğini fark etti.

“Yeşil yıkama” kelimesi, gerçekte olduğundan daha çevre dostu görünmeye çalışan şirketler için bir terim olarak böyle ortaya çıktı. Bu ‘yeşil yıkama’, firmaların daha sürdürülebilir olmak için gerekli adımları atmak zorunda kalmadan halka sürdürülebilir bir imaj yansıtmasını sağlar. Bu terim artık o kadar yaygın ki, moda endüstrisi de dahil olmak üzere yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Greenwashing, görünüşte ekolojik markalaşma ve hedeflenen PR stratejisi aracılığıyla hızlı modanın – diğer bir deyişle greenwashed – sürdürülebilir olarak pazarlanmasına olanak tanır. Bu nasıl yasal olarak mümkün olabilir, soruyorsunuz? Her şey yasal boşluklar ve korumasız şartlarla mümkün oldu! Bazen bir ürünün “bilinçli moda” olarak satılmasına izin vermek için tüm üretim zincirinde yalnızca tek bir sürdürülebilir malzeme veya çevre dostu adım yeterlidir.

Aslında, “bilinçli” veya “doğal” gibi yasal tanımı olmayan belirsiz kelimeler, genellikle sürdürülebilir bir ürün izlenimi vermek için kullanılır. Yeşil yıkama sadece ürünleri ve üretimlerini değil, hatta tüm şirket stratejilerini de etkiler. Bir moda markasını gerçekten sürdürülebilir kılan şeyleri okuyabilirsiniz. İşte.

Modada yeşil yıkama, halka yanlış bir şekilde sürdürülebilir ve adil bir imaj yansıtıyor.

Nasıl yer yeşil yıkama?

Büyük moda şirketlerinin yeşil yıkama kampanyalarına kanmamak için en yaygın stratejilerden birkaçını listeledik. Aşağıdaki ipuçlarıyla yeşil yıkamayı bir bakışta görebilirsiniz:

Minimal değişiklikleri büyük dönüşümler olarak satmak

Yeşil yıkamanın popüler bir yöntemi, büyük değişimler olarak minimum değişiklikleri teşvik etmektir. Sonuçta, büyük şirketler çevreyi korumakla değil, yalnızca imajlarını ve kârlarını iyileştirmekle ilgilenirler. Bunu en büyük PR çabasıyla, ancak üretimlerinde veya kurumsal yapılarında en küçük fiili değişiklikle yaparlar. Minimal girişimlerin genellikle büyük yenilikler olarak tanıtılmasının nedeni budur. Özellikle büyük kurumsal zincirler aniden kendilerini sürdürülebilir olarak pazarladıklarında, bu çabaların doğru olup olmadığını her zaman sorgulayın.

Belirgin özellikleri kalite işareti olarak sunmak

Bir başka (hatta daha tembel) yeşil yıkama stratejisi, bariz olanı özel bir özellik, hatta bir kalite işareti olarak sunmaktır. Bu, yukarıda belirtilen yöntemden bile daha az çaba gerektirir. Bazen belirli bir yasal olarak bağlayıcı özelliğin olmaması bile sürdürülebilir olarak sunulur – örneğin bir ürün belirli yasa dışı toksinleri kullanmadığında. Bu yüzden tekrar, özelliklerin gerçekliğini sorgulayın ve aldanmaktan kaçınmak için bilgi alın.

Belirsizliklerden yararlanma

Yeşil aklamayı mümkün kılan bir şey varsa, o da hukuk ve reklam sistemindeki birçok belirsizlik, korumasız terim ve boşluklardır. Örneğin, net bir yasal tanımı olmayan “doğal” gibi terimler rastgele ve sertifika olmadan kullanılabilir. Bu, ürün en ufak bir çevre dostu olmasa bile, çevreci moda markalarının bunları bir ürüne yazdırmaları için altın bir fırsattır. Akıllıca bir kelime seçimiyle, bir ürünün kolayca sürdürülebilir olarak reklamı yapılabilir.

Yeşil yıkama: Akıllıca bir kelime seçimiyle, bir ürünün kolayca sürdürülebilir olarak reklamı yapılabilir.

ipuçlarımız

Daha karmaşık yeşil yıkama kampanyalarını görebilmek için her zaman kelimeler yerine sayılara bakmanızı öneririz. Kelimeler ve terimler çarpıtılabilir ve manipüle edilebilirken, sayılar ölçülebilir ve yalan söylemez. Buna ek olarak, şeffaflığa her zaman dikkat etmelisiniz. Bir marka veya ürün gerçekten sürdürülebilirse ve saklayacak hiçbir şeyi yoksa, üretim zincirinin her adımını takip edebilmelisiniz. Bu, büyük şirketler için oldukça zor olduğu için, şu adrese başvurabilirsiniz: “Moda Şeffaflık Endeksi 2020”.

Bunun da ötesinde, belirsiz bir dile düşmekten kaçınırsanız ve GOTS mührü gibi resmi mühürlere ve sertifikalara dikkat ederseniz her zaman güvende olursunuz. Bu sadece yüksek sosyal standartları değil, aynı zamanda ekolojik kumaş ekimini de garanti eder. GOTS hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz İşte.

Tabii ki, sürdürülebilir markaları kendiniz araştırmak daha da iyidir. Kulağa çok çaba gibi gelse de, aslında bu işi sizin için yapmış olan birçok sürdürülebilir moda blogu var. Şirketlerin daha da doğru incelemelerini ve sürdürülebilirlik derecelendirmelerini istiyorsanız, aşağıdaki gibi uygulamaları ve web sitelerini kullanabilirsiniz: iyi ki varsın. Burada, sürdürülebilirlik çabaları çevreye, insanlara ve hayvanlara göre derecelendirilen, dikkatle araştırılmış binlerce marka bulacaksınız.

Hakkımızda daha fazlasını okuyun SANVT’den sürdürülebilir temeller.

Bu ipuçlarıyla, yeşil yıkamayı hemen fark etmeniz artık çok kolay olacak! Modanın çevre ve iklim değişikliği üzerindeki muazzam etkisiyle, hepimiz gerçekten sürdürülebilir markaları ve ürünleri desteklemeye kendimizi adamalıyız. Bu, yalnızca en fazla sayıda alışveriş yapanın yeşil yıkamayı kolayca fark etmesi durumunda mümkün olacaktır. Bu nedenle SANVT olarak tamamen şeffafız ve sürdürülebilirlik angajmanımızı takip edin tüm üretim zinciri boyunca.


[ad_2]
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Powered by WhatsApp Chat

× Whatsapp Satış Temsilcisi