Noel Harcama Bütçenizi Nasıl Planlarsınız?

[ad_1]

Noel her yıl aynı gün olmasına rağmen, hayat meşgul olduğunda her zaman bana gizlice yaklaşmanın bir yolunu bulur. Hangi, kabul edelim, oldukça sık görünüyor.

Kasım ve Aralık, ailemiz için her zaman yüksek harcama aylarıdır. Bu nedenle, hazırlanmamıza yardımcı olması için özellikle Noel için bir tasarruf hesabı oluşturmamız gerektiğine karar verdik.

Bunu kızımız doğduğundan beri yapıyoruz ve genel bütçemizin nasıl göründüğüne ve o yıl başka neyin yüksek önceliğe sahip olduğuna bağlı olarak ayarlamalar yaptık.

Peki tam olarak nasıl bir bütçe oluşturuyorsunuz?

İşte dikkate alınması gereken birkaç şey…

Noel Bütçenizi Nasıl Oluşturursunuz?

ailemde kullandığımız Google E-Tablolar bütçemizi takip etmek için, hem kocam hem de ben buna erişebiliriz. Hayat bize eğri toplar atarken, yıl boyunca güncelliyoruz.

Ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini belirlemek için aşağıdakileri yapmayı düşünün:

  1. Hediyeler: Para harcamayı planladığınız her bir aile/arkadaşınızı ve ne kadarını listeleyin.
  2. Seyahat: Otel konaklamaları, dışarıda yemek yeme ve ulaşım maliyetleri gibi şeyler için bir seyahat bütçesi ekleyin.
  3. Yiyecek/İçecek: Tatil pişirme, hindi, deniz ürünleri ve özel şarap/içkiler gibi ekstralar için özel bir yemek bütçesi düşünmeyi unutmayın.
  4. Fırsatlar/Düzenli Alışveriş: Yılın bu zamanında her zaman gerçekten iyi fırsatlar vardır. Satın almanız gerekebilecek ek öğeleri göz önünde bulundurun ve bütçenizi daha da genişletmek için Kara Cuma veya yıl sonu indirimlerinden yararlanın.

Her şeyi toplayın ve genellikle tatil alışverişinize başlamadan önce kalan ay sayısına bölün. Her ay gerçekçi olarak ne kadar tasarruf edebileceğinize göre buna göre ayarlayın.

Çoklu Tasarruf Hesabı Kur

Tatil harcamaları, seyahat, acil durumlar, ev güncellemeleri vb. için ayrı tasarruf hesapları tutuyoruz. Belirli amaçlar için ayrılmış paranız varsa, tek bir tasarruf hesabına kıyasla bu, bir bakışta bütçeye bağlı kalmayı kolaylaştırabilir.

Otomatik Para Yatırma Planla

Başka bir ipucu, eğer bankanızla ayarlayabilirseniz, otomatik tasarruf mevduatları programlamaktır. Eski “gözden uzak, akıl dışı” deyişi burada da doğru çıkıyor. Günlük çek hesabınızda oturduğunu görmüyorsanız, harcamak istemeniz daha az olasıdır.

Ekim/Kasım yuvarlandığında parayı bir kenara koyacaksınız. Birçokları için yılın yoğun bir döneminde bir kez daha az stres etkeni.

Bütçenize Nasıl Bağlı Kalabilirsiniz?

Şimdi zor kısım geliyor – bütçeye bağlı kalmak. Tüm inanılmaz fırsatlarla, Noel için aşırıya kaçmak bazen kolay olabilir.

Giftster gibi bir hediye kaydı, tatil bütçenizi kontrol altında tutmaya çalışırken çok faydalı olabilir. Bir aile grubu oluşturun ve herkesi kendi istek listelerini yapmaya davet edin. Ardından, bir bakışta, hangi öğelerle ilgilendiklerini ve ne kadara mal olduklarını, bütçeyi aşmayı kolaylaştıran bir esinti görebilirsiniz. Ayrıca, paranızı ailenizin gerçekten ihtiyaç duyduğu veya istediği hediyelere harcamaktan bahsetmiyorum bile.

Alışveriş yaparken e-tablonuzu güncelleyin ve alışveriş bütçenizde kalan toplam tutarı sürekli olarak güncel tutun. Gelecek yıl için fazladan parayı devredin veya önemsediğiniz özel bir amaca bağış yapmayı düşünün.

Noel, fazla harcama yapmak veya bir kredi kartına çok fazla para yatırmak anlamına gelmez. Tatilinizi keyifli hale getirmek için bugünden plan yapmaya başlayın.

Mutlu hediye!


[ad_2]
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Powered by WhatsApp Chat

× Whatsapp Satış Temsilcisi