Yorulduğunuzun 6 İşareti (Sadece Yorgun Değil)

Öğleden sonra 2’deki toplantılarda esnemeyi bastırırsanız ve film gecelerindeki ön izlemelerde kendinizi üşütmüş olarak bulursanız, muhtemelen tükendiğinizi zaten biliyorsunuzdur. Ama kakalanmak ile kakalanmak arasında büyük bir fark var. yorgun – ve işaretler sadece yorgun hissetmek kadar açık değildir. Farkı bilmek önemlidir, çünkü bitkinlik düpedüz tehlikeli olabilir.

Tıbbi direktör Dr. Wayne Scott Andersen, “Uyku, sağlığın en az takdir edilen yönlerinden biridir” diyor. Optavia. “Onu feda etmenin sonuçları, hayatınızın çeşitli alanlarında dalgalanabilir. Yorgunluk, iştah düzenleme, kalp hastalığı, artan iltihaplanma ve viral enfeksiyon riskinizde yüzde 50 artış ile ilgili sorunlarla ilişkilendirilmiştir. Son Araştırma ayrıca bitkin bağışıklık hücreleri – az uyku nöbetleri bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir – ve IBS semptomları arasında bir bağlantı buldu.

yani eğer yorgunsan ve Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, bu yorgun olduğunuz anlamına gelebilir – ve en kısa sürede uyumak için ciddi bir zaman ayırmanın zamanı geldi.

İLGİLİ: Ünlüler Oksijen Terapisinden Enerji Artışı Alıyor, Değil mi?

Tamamen Yorgun Olduğunuza İlişkin 6 İpucu

1. Dudaklarınız kuru.

Dudaklarınız çatlamışsa, cildiniz pulluysa ve sık sık baş ağrısı çekiyorsanız, bunun sorumlusu susuzluk olabilir. Evet, bu soğuk hava iklimlerinde yaygın bir sıkıntıdır. Ancak bitkin hissediyorsanız, bunun yorgunlukla el ele gittiğini bilmelisiniz. “Ne kadar susuz kalırsan o kadar yorgun hissedersin” diyor. Michael J. Breus, PhD, klinik uyku bozukluklarında kurul onaylı bir uzman. “Sürekli bir şeyler içmek için can atıyorsanız veya kuru cilt ve dudaklar yaşıyorsanız, yorgunluğa yol açabilecek bir düzeyde hidrasyonla uğraşıyor olabilirsiniz.”

“Beyniniz gün boyunca deneyimlediğiniz şeyleri yeniden işlemek için uykuya bağlı olduğundan, bilgiyi çok iyi muhafaza edemezsiniz.”

Su, vücudunuzdaki o kadar çok sistemi etkiler ki, yeterli miktarda H20 içmezseniz enerji seviyenizi korumanız imkansızdır, diye açıklıyor. “İnsanlar genellikle su içmeyi unuturlar çünkü bu sadece akıllarında değildir. Herkes farklıdır, ancak insanlara her zaman idrarınız temizlenene kadar su içmeniz gerektiğini söylerim” diyor Breus.

İLGİLİ: Bu 7 Dehidrasyon Belirtilerini Asla Tahmin Edemezsiniz

2. Zihniniz tamamen bulanık.

Bir arabanın gaza ihtiyacı olduğu gibi beyninizin de uykuya ihtiyacı vardır; ikisi de boşta çok iyi çalışmıyor. Dr. Andersen, “Vücudunuz, diğer şeylerin yanı sıra, kimyasal dengesizlikleri dengelemek, beynin ruh halini ve davranışı kontrol eden alanlarını yenilemek ve gün boyunca topladığınız anıları ve bilgileri işlemek için uykuyu kullanır” diyor.

Bu, özellikle REM (hızlı göz hareketi) uykusu olarak bilinen 90 dakikalık dönemde önemlidir. Rahatsız olduğunda, ertesi gün zihniniz halsiz olabilir. Dr. Andersen, “Beyniniz gün içinde deneyimlediğiniz şeyleri yeniden işlemek için uykuya bağlı olduğundan, bilgiyi çok iyi muhafaza edemezsiniz” diyor. Dr. Andersen, yorgunluğun sizi işte büyük bir toplantı gibi önemli şeyleri unutmaya veya özellikle sinirli hissetmeye karşı savunmasız bırakabileceğini söylüyor.

İLGİLİ: Çok Stresli Olduğunuzun 8 İşareti (Ve Nasıl Başa Çıkılır!)

3. Antrenmanlarınız berbat.

Genelde yaptığınız gibi spor salonunda ezilmiyor musunuz? Dr. Andersen’e göre yorgunluk, egzersiz dahil, hayatınızın her alanında acı çekmenize neden olur. Andersen, “Egzersiz yapmak, fiziksel aktivitenin yanı sıra zihinsel odaklanma gerektirir” diyor. “İyi dinlenmediğiniz için beyniniz geride kalıyorsa, vücudunuza gerektiği gibi meydan okuma yeteneğiniz sınırlı olacaktır – ve bu, yetersiz uykunun getirdiği birçok performans sonucuna ek olarak.”

Bir başka büyük işaret: Kendinizi spor salonuna bile getiremiyorsunuz. “Vücudumuz, hayatta kalmanın zor olduğu 10.000 yıl önce faydalı olan kolay yolu bulmaya programlanmıştır. Bugün bu, bir gecelik uyku kaybının haftalarca kaçırılan antrenmanlara ve sağlıksız öğünlere yol açabileceği anlamına geliyor” diyor Dr. Andersen. (Yine de, eksik olan sadece bir motivasyon vuruşuysa, bu 33 egzersiz motivasyon kaynağına göz atın.)

İLGİLİ: Kendinizi Çalışmak İçin Motive Etmenin Bilime Dayalı 4 Yolu

4. Aşırı streslisiniz (ve bunu görmezden gelmeye çalışıyorsunuz).

Günlükte yapılan bir araştırmaya göre, stresin sizi geceleri uykusuz bırakması şaşırtıcı değil, ancak bununla başa çıkma şekliniz, yorgunluğa neden olan uykusuzluğa neden olabilir. Uyku. Araştırma için, araştırmacılar yaklaşık 2.900 erkek ve kadına hayatlarındaki stresin onları ne kadar süre etkilediğini, ne kadar şiddetli olduğunu ve baskıyla nasıl başa çıktıklarını sordu. Bir yıl sonra, araştırmacılar, dikkatlerini dağıtarak, sorunlar üzerinde durarak veya tamamen görmezden gelmeye çalışarak stresle başa çıkan insanların, bir ay veya daha fazla bir süre boyunca haftada üç uykusuz gece olarak nitelendirdikleri kronik uykusuzluk vakalarının daha yüksek olduğunu buldular. Bu, birbirini besleyen kısır bir stres ve bitkinlik döngüsüne dönüşebilir. Araştırmacılar, stresi azaltmak için farkındalık tekniklerini kullanmanın başa çıkmanın daha iyi bir yolu olabileceğini öne sürüyorlar.

İLGİLİ: Ruh Sağlığı Uzmanları Stresi Azaltmak İçin Ne Yapar?

“Tek bir gece uykusu bile ertesi gün seni mahvedebilir.”

5. Normalden daha fazla abur cubur yiyorsunuz.

Kendinizi düzenli olarak ofis otomatına vururken mi buldunuz? Breus, “Ne kadar bitkin olursanız, o kadar çok yağlı, yüksek karbonhidratlı yiyecekler arzularsınız” diyor. Yorgunluk genellikle stres hormonu olan yüksek kortizol seviyelerine tekabül eder. Kortizolü azaltmak için beyniniz genellikle nörotransmitter serotoninin bir vuruşunu arayacaktır. “[Serotonin] sakinleştirici bir hormondur. Buna erişmenin kolay bir yolu, karbonhidrat ve yağla dolu rahat yiyecekleri yemektir” diyor Breus.

Daha da kötüsü, tüm bu abur cuburlar sizi daha da bitkin hale getirebilir. Dr. Anderson, “Alkolsüz içecekler, şekerlemeler veya simit gibi yüksek oranda işlenmiş, yüksek glisemik indeksli gıdalarla kan şekeri ve insülin seviyeleri çarpıcı biçimde yükselecek” diyor. “Yüksek insülin seviyeleri aslında kan şekerinin düşmesine neden olur, bu nedenle beyniniz [more] şeker, yağ ve kalori dolu bir şey için can atıyor. ” Sonra her şey yeniden başlar. Rahatlatıcı çöplere uzanmak yerine, Dr. Andersen, kan şekerinizi stabilize etmeye ve insülin seviyelerinizin her iki yönde de çılgınca dalgalanmasını önlemeye yardımcı olabilecek meyveler ve kepekli tahıllar gibi sağlıklı, düşük glisemik gıdalarla vücudunuzu beslemenizi önerir.

İLGİLİ: Üretkenlik, Uyku ve Aşermeler için 3 Rehberli Meditasyon

6. Haftada bir kez bile kötü uyuyorsunuz.

Muhtemelen kronik uykusuzluğun yorgunluğu tetikleyebileceğini biliyorsunuzdur. Ancak, kesintiye uğrayan tek bir gece uykusunun bile ertesi gün seni mahvetmek? Dergide yapılan bir çalışmada uyku Tıbbı, 61 çalışma katılımcısı bir gece sekiz saat uyudu. Ertesi gece, dinlenmeleri, uyumaya devam etmeden önce kısa bir bilgisayar sınavını bitirmelerini söyleyen dört telefon görüşmesiyle kesintiye uğradı. Araştırmacılar, parçalanmış bir uyku gecesinden sonra, insanların daha zayıf dikkat süreleri ile birlikte daha kötü ruh halleri yaşadıklarını buldular; bu, kesintiye uğramış uykunun tam uyku kısıtlamasıyla gelen yorgunluk kadar zararlı olabileceğini düşündürdü.

Ya da belki kesintiye uğramış uykuyla uğraşmak yerine, yatmanız gerekenden çok daha geç yatıyorsunuz. “Yatma vakti erteleme” uyku tıbbında çok kullanılan bir terimdir. yılında yapılan bir çalışmada Tıpta Sınırlar, araştırmacılar, 177 katılımcının zzz’lerini ertelediklerini bildirdikleri gecelerde, daha az ve daha kötü kalitede uyuduklarını keşfettiler. Ayrıca, ertesi gün daha yoğun bir yorgunluk yaşadılar. Dr. Andersen, “Yatma saatinizi ayarlayın ve buna bağlı kalın, uyku gecikme döneminize veya uykuya dalma zamanınıza ideal başlangıcı belirlemek için uyanmanız gereken zamandan yedi saat geriye sayın” diyor. “Cep telefonlarını, televizyonları ve diğer cihazları kapatarak, uyumayı planladığınızdan 30 dakika önce uyarımı azaltın.” Hatta bu şık turuncu gözlükleri de denemek isteyebilirsiniz.

Bir değişiklik yapmaya hazır mısın? Uykusuzlukla savaşmanıza yardımcı olacak bu yatma vakti ritüellerine, daha iyi uyku için yoga pozlarına ve şimdiye kadarki en iyi şekerleme için ipuçlarına göz atın.

Orijinal olarak Ocak 2015’te yayınlandı. Ağustos 2017 ve Ağustos 2021’de güncellendi.

Devamını oku
Gerçekten Uykuyu Yakalayabilir misin?
Her zaman yorgun? Sağlık Uzmanlarının Yorgunlukla Mücadelesinin 12 Yolu
Akşam Egzersizlerini Seviyor musunuz? Uykusuz Geceleri Önlemenin 5 Yolu

Pexels üzerinden kapak görseli hariç tüm görseller. Shutterstock üzerinden kapak resmi


Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

WhatsApp Destek Hattı

× Whatsapp Satış Temsilcisi